Crvena boja, pogonsko gorivo prve čakre

Crvena boja je dinamična i upadljiva. Simbol je akcije, odlučnosti i snage. Kao boja korenske čakre povezana je sa preživljavanjem i fizičkim potrebama čoveka. Crvena boja je takođe agresivna i dominantna.

Njena istorija je veoma duga i zanimljiva. Međutim, stoleća nisu umanjila njenu lepotu ni moć. Naprotiv. Više o tome u tekstu koji sledi.

Boja života i uništenja

Jarko crvena zemlja i kristalno plavo nebo

Kao vrsta pridajemo veliki značaj bojama, ipak, malo boja nam toliko znači kao crvena. Ljudsko oko je vrlo osetljivo na crvenu boju. Može se reći da je sklonost ka crvenoj boji urođena, odmah je primetimo! Možda je to objašnjenje običaja da se za zaštitu od uroka deci stavljao, i još uvek stavlja, crven končić da bi skrenuo pogled osobe, jer samo prvi pogled je urokljiv što se tiče urokljivog oka. Crveno skreće taj pogled i smatra se da se energija ispuca na toj tkanini koja je oko ruke. I onda nema štete.

Crvena je prva boja koju bebe mogu detektovati. Takođe je i zadnja boja koju mogu detektovati osobe koje gube vid i prva koju vide u slučaju da im se vid vrati nakon slepila, i prva koju možemo detektovati u slučaju gubitka svesti nakon što dođemo k sebi.

Inače, crvena boja pripada onom delu vidljivog dela elektromagnetnog spektra koji ima najmanju frekvenciju i najveću talasnu dužinu.
Crvena boja je veoma prisutna u prirodi i izaziva najsnažniji emotivni odgovor. Fizika ne može objasniti zašto je to tako, no antropološka istraživanja i psihologija imaju delimičan odgovor na to.

Osetljivost na boje kod nižih primata je sužena na plavi i zeleni deo spektra dok su, na primer, čovekoliki majmuni sposobni da registruju sve boje vidljivog dela elektromagnetnog spektra (kao i čovek).

Jedno od mogućih objašnjenja je to da osetljivost na crvenu boju omogućava ovim primatima da razlikuju zrelo voće od nezrelog i da razlikuju suvo i neukusno lišće od onog mladog i svežeg. Osim što je boja zrelog voća, ona je postala i važan znak dominacije za mnoge vrste primata.
Kod čoveka crvena boja je povezana sa baznom, korenskom čakrom, energetskim centrom koji se nalazi na dnu kičme i koji je povezan sa opstankom i preživljavanjem čoveka. Na duhovnom i mentalnom nivou, crvena boja je povezana sa samosvesti pojedinca. Ostati svestan kao ljudsko biće i održati svoj status na Zemlji, je značaj ove čakre.

S obzirom na to da je to boja koju odmah primetimo nije ni čudo da je veliki deo zastava crveno obojen, da stajemo na crveno svetlo, da su znakovi upozorenja i opasnosti crveni, da proslavljamo ili se odmaramo kada je crveno slovo u kalendaru, da su žene s crvenim ružem na usnama izazovnije i privlačnije…

Šta crvenoj boji daje toliku moć? Možda to što je povezana s krvlju – najvažnijom tečnosti preko koje svi organi dobijaju hranu i razne informacije u našem organizmu.

Crvena boja je poslednja boja vidljivog spektra i poznata je kao topla boja.

Simbolika crvene boje

Stilizovano crvemo srce djavola i crveno srce andjela

Crvena je boja vatre i krvi i iz toga proizlazi sva njena simbolika. Svaka boja ima pozitivne i negativne osobine, pa se tako crvena smatra bojom života i trijumfa ali i zla i uništenja.

Simbol je požude i seksualnost. To je boja ljubavnika. Većina slika koje predstavljaju strastvenu ljubav su u nekoj nijansi ove boje: crvene kutije slatkiša u obliku srca za “Dan ljubavi i vina” (sveti Trifun ili moderno Dan zaljubljenih), crveni ruž za usne, crvene ruže, crveno donje rublje, pa čak i kvart crvenih fenjera.

Još od srednjeg veka crvena boja označava pobedu. U to vreme pobeđeni vladari morali su da prostru svoj purpurni ogrtač da bi pobednik prešao preko njega. Od tog običaja danas imamo pravilo da se prilikom dolaska važnih državnika pred njih prostire crven tepih. Crveni tepih se preneo i u sferu zabave (šou biznis), pa tako viđamo filmske zvezde kako se šeću po crvenom tepihu dolazeći na neki prestižni događaj.

U srbskom jeziku pridev crven ima za osnovu imenicu crv – jer se ova boja dobijala od štitastih vaši (ili crva). U srbskom jeziku postoje još dve divne reči za crvenu boju – rujno (rujno vino) i rumeno (rumeni obrazi). Prema nekim izvorima pridev rujno potiče od žbunaste biljke ruj, čije lišće u jesen dobija divnu naradžasto-crvenu boju.

  • Crvenu boju vezujemo zavrućinu, požudu, želju, napetost, uzbuđenje, seksualnost, osetljivost, romantiku, veselje, snagu, bes, opasnost, zlobu, rat, bol, pakao, mržnju, snagu volje, gnev, stres, odlučnost, kreativnost.
  • To je boja upornosti, moći, odvažnosti, entuzijazma, impulsivnosti, agresivnosti.
  • Ova intenzivna i energična boja podiže raspoloženje i stimuliše energiju, daje hrabrost, snagu i moć.

Crvena boja brine o stabilnosti i sigurnosti. Simbolizuje akciju i samopouzdanje. Kada je crvena boja u ljudskom telu uravnotežena, osoba pokazuje hrabrost – ima strast za napredovanjem u životu. Osoba ima sve kvalitete liderstva pa se ne plaši da radi bilo kakav posao. Ima poverenje u sebe.

To je emocionalna boja koja izaziva pažnju i zahteva od nas da razmotrimo svoje fizičke, emocionalne, finansijske potrebe oko preživljavanja. Crvena boja je vezana za volju za preživljavanjem.

U većim količinama može izazvati destruktivnost, agresivnosti, ogorčenje, samosažaljenje, tvrdoglavost, strah od napretka.

Kratka istorija crvene boje

Kraljevska kruna mac i crveni kraljevski plast

Crvena boja ima bogatu istoriju. Kao stara boja, prešla je dug put. Ovde ćemo navesti tek nekoliko podataka koji to ilustruju.

Crveni pigment postoji u izobilju u prirodi. Oker, glina obojena crvenim gvožđem oksidom, mlevena je i korišćena kao boja za telo i za stvaranje pećinskih slika. U pećini u Španiji pronađena je slika bizona koja datira iz perioda od 16.500 do 15.000 godina p.n.e obojena ovim crvenim okerom.

Drugi rani crveni pigment potiče od olovnog tetroksida, koji je koristila dinastija Han u Kini (200 godina p.n.e do 200 godine nove ere). Međutim, nije bilo lako stvoriti vatreno crvenu boju.

Tek krajem IV veka n. e u Aziji je otkriveno da crvena boja može da se dobije iz minerala cinabarita (sulfid žive, svetlo ili tamno crven). Ovako dobijena boja imala je nedostatake: bila je otrovna, postajala je crna na svetlosti i bila je veoma skupa, To je bio i jedan od razloga da su predmeti i odeća od crvene boje bili nedostižan, skup i moćan simbol; bili su dostupni samo malobrojnim bogatašima. Nosili su je kraljevi, kardinali, plemići, pa je postala simbol moći.
Sigurno je bila velika vest kada su španski konkvistadori početkom XVI veka otkrili na velikoj pijaci u Meksiku pigment crvene boje koji su Asteci prodavali. Nazvavši ga košenila (cochinilla), konkvistadori su ga dopremili u Evropu, gde je proizvedena najsvetlija, najjača crvena boja koju je Stari svet ikada video! Košenila je postala najvažnija boja u Evropi, a Španija se obogatila prodajući je ostatku sveta. Insekti od kojih je dobijana boja brzo su postali treći najvredniji izvoz Novog sveta, posle zlata i srebra.

Druge zemlje su se okrenule špijunaži i gusarenju odlučne da stanu na put španskom monopolu. I ko zna šta bi se sve dešavalo zbog ove boje, da u XIX veku nije hemijski proizvedena. Proizvodnja je postala lakša i znatno jeftinija. Zato su sintetizovane boje za kratko vreme zavladale i tržištem aditiva za bojenje hrane, lekova i kozmetike.

Pridobijanje crvene boje

Crvena se može naći u mnogo nijansi – vermilion, karmin, bordo, koralno crvena, magenta, skarletno crvena i dr. Nekada se dobijala od nekih vrsta insekata, puževa, biljaka i od minerala koji su sadržali gvožđe, poput hematita. Najpoznatiji i najdostupniji crveni pigment dobijao se od broća (Rubia tinctorum), kojeg su poznavali još stari Egipćani.
Mnogo skuplji crveni pigmenti su oni dobijeni iz nekoliko vrsta insekata.

“Krv iz kaktusa”

Covek drzi posudu u jednoj ruci a drugom drukom, cvrstim predmetom skida insekte sa kaktusa

Jarko crvena boja dolazi od košenila (Asteci su je zvali „krv iz kaktusa“), štitaste vaši, koje se vezuju za biljku domaćina, nopal kaktus, crpeći hranu iz njega. Vaši su otprilike veličine zrna bibera.

Parazitska vaš se štiti od grabljivica tako što luči praškastu supstancu nalik vosku. Ova meka materija se učauri i služi kao kućica. Ali, zbog toga je takođe uočljiva u vreme sakupljanja. Takvi grozdovi se mogu naći u izobilju na širokim “lopaticama“ ili „jastučićima“ kaktusa.

Ženke košenila proizvode hemikaliju zvanu karminska kiselina, koja se koristi za pravljenje crvene boje. Oplođena ženka košenila sadrži najveću koncentraciju te kiseline. Iz tog razloga, da bi dobili boju najboljeg kvaliteta, radnici posebno vode računa da sakupe oplođene ženke u momentu pre nego što polože jaja. U nekim krajevima sakupljanje se vrši i tri puta u toku sedam meseci.

Košenili se skuplja pomoću čvrste četke ili se stružu nekim tupim sečivom. Kada se tela tih insekata osuše, očiste se i melju u prah. Taj prah se stavlja u rastvor amonijaka ili natrijum-karbonata. Ostaci insekata se odstranjuju filtriranjem, dok se preostala tečnost prečišćava.

Zanimljivo da su i uniforme engleske vojske bile crvene (“crveni mundiri” – red coats). Naravno, uniforme običnih vojnika bile su bojene broćem, a oficirske kohinealom.
Ekstrakt košenil je jedna od najskupljih i najdragocenijih prirodnih boja; da bi se napravilo 400 grama crvenog pigmenta, potrebno je skoro 70.000 buba.

Košenil (ili karmin) koristi se za bojenje alkoholnih pića, kozmetike, šampona i farmaceutskih proizvoda. Kao aditiv u hrani i pigment u kozmetici, karmin se označava kao “ekstrakt kohineala”, “crimson lake”, kao “natural red no 4” i kao E120.

Crveno drvo

crveno drvo

Jedno brazilsko drvo, Caesalpinia je takođe izvor jedne vrste crveno-narandžastog pigmenta zvanog brazilin.

Ova biljka ima gusto, narandžasto-crveno “srce” stabla. To je vrhunsko drvo koje se koristi za pravljenje gudala za žičane instrumente. Drvo može dostići i do 15 metara u visinu. U XV i XVI veku brazilsko drvo je bilo veoma cenjeno u Evropi i prilično ga je bilo teško nabaviti. Koristio se kao crvena boja u proizvodnji luksuznog tekstila, kao što je somot, koji je bio veoma tražen tokom renesanse.

Prekomerna eksploatacija dovela je do naglog smanjenja broja stabala brazilskog drveta u XVIII veku, uzrokujući kolaps ove ekonomske aktivnosti. Brazilsko drvo je na listi IUCN-a kao ugrožena vrsta.

Isceliteljska moć crvene boje (hromoterapija)

Crvena boja podstiče uzbuđenje i energiju u osobi da izvrši zadatak. Pomaže u uklanjanju umora i lenjosti. Korisna je u kontroli niskog krvnog pritiska. Crvena boja pomaže da se poveća, uspavana cirkulacija krvi. Daje energiju i moć.

Crvena boja pomaže snabdevanju tela neophodnom energijom kod umora i iscrpljenosti, otklanja bezvoljnost i depresiju.
Terapija crvenom bojom pomoći će i kod anemije, proširenih vena, problema s hemoroidima.

Zabavi se i uživaj!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *