Lapis lazuli, kamen komunikacije i unutrašnjeg mira

Lapis lazuli se odlikuje bogatom plavom bojom, koja se često opisuje kao kraljevska ili nebesko plava. Sa svojim bogatim plavim nijansama i upečatljivim zlatnim mrljama lapus je neodoljiv i pomalo mističnim.

Međutim, njegova metafizička upotreba, lekovita svojstva i duboko značenje prevazilaze njegovu estetsku privlačnost. Više o tome u tekstu koji sledi

Dragulj raskošne boje neba

Mnostvo obradjenih dragulja Lapis Lazali

Lapis lazuli, kraće lapis, je poludragi kamen intenzivno plave boje. Nije mineral, već metamorfna stena koja sadrži više minerala. Nema dosledan hemijski sastav, ali nekoliko minerala je uvek prisutno.

Ključni mineral koji je uvek prisutan je lazurit koji daje lapis lazuli karakterističnu, veoma cenjenu, plavu boju. U kamenu mora biti 25% ili više lazurira da bi se mogao računati kao lapis lazuli. Što više lazurita ima u cebi, lapis je cenjeniji.

Osim lazurita, plavi deo uključuje sodalit, hauinit itd

Lapis je obično prošaran zlatnim ili belim inkluzijama (inkluzija je sve što je zarobljeno unutar dragog kamena). 

Beli deo je kalcit, koji koji je prisutan kao bele žile koje se protežu kroz stenu dajući kontrastni uzorak na tamnoplavu pozadinu. Zlatne mrlje, koje se često nazivaju “zvezde na nebu”, je svetlucavi pirit

Različiti udeo i kombinacija minerala u polikristalu određuje njegovu boju, na primer, veći sadržaj azurnog kamena čini lapis lazuli kraljevsko plavim.

Dvodelno ime ovog kamena potiče iz dve različite kulture: lapis je latinska reč koja znači “kamen”, dok lazuli potiče od persijske reči lazhuvard, što znači “plavo” odnosno “nebo”.

Istoričari veruju da se veza između ljudi i lapis lazulia proteže više od 6.500 godina unazad. Dragulj je bio dragocen u drevnim civilizacijama Mesopotamije, Egipta, Kine, Grčke, Rima. 

Kroz istoriju

Lazurit u steni

Od ovog kamena stvorene su brojne istorijske relikvije: stubovi u katedrali Sankt Peterburga, sarkofag kralja Tutankamona, pogrebne maske faraona i careva ukrašene Lapisom; samleven u pigmente koristio se za slikanje i žensku šminku (senke za oči Kleopatre).  

Koristili su ga umetnici Leonardo Davinči (Divinci) i Mikelanđelo. (Michaelangelo). 

Modri zvezdani svodovi u egipatskim hramovima i grobnicama oslikani su bojom dobijenom od lazurita.

Korišćena je za ukrašavanje kaligrafskih zapisa u islamskoj umetnosti.

Poznavaoci Biblije (Sveto pismo) veruju da je “safir” u Starom zavetu zapravo lapis lazuli, pošto dragi kamen safir nije bio poznat na Bliskom istoku pre Rimskog carstva.

Marko Polo je pisao o rudnicima lapis lazulija davne 1271. godine

Važno je napomenuti da se za razliku od većine minerala, Lapis Lazuli nalazi u pećinama, a ne u tradicionalnim rudnicima

Najpoznatija nalazišta Lapisa nalaze se duboko u nepristupačnim, pustim planinama Avganistana, posebno u provinciji Badakšan (Badakshan); Lapis iz ovih nalazišta i dalje se smatra najkvalitetnijim. 

Može se naći takođe u Rusiji, Čileu, Pakistan i Sjedinjene Države. 

Osobine 

Zlatni nepravilni oblici i prasina na plavoj pozadini

Inkluzije: vidljive Inkluzije pirita, zlatne boje i minimalne bele, kalcitne žile. Posebnu draž ovom kamenu daju upravo sitne zlatne mrlje koje podsećaju na zvezdano nebo ili zvezdanu prašinu.

Boja: živopisna i intenziva plava boja. Raspon boja uključuje zelenkasto-plavu (teal), plavu, indigo i plavo-ljubičastu sa zlatnim i belim tačkama.

Tvrdoća: 5 do 6, u sredini Mosove skale (Mohs).

Gustina i težina: ima relativno veliku gustinu, tako da bi trebalo da bude teži od drugog dragog kamenja slične veličine. 

Sjaj: staklast voštani sjaj do mutan.

Prozirnost: poluproziraa do neproziran

Transparentnost: uglavnom neprozirna

Indeks prelamanja: približno 1,50.

Fluorescencija: slaba.

Horoskopski znak: Strelac i Bik.

Kvalitet: Najkvalitetniji su Lapis lazuli sa dubokom, intenzivno plavom bojom, obilnim i dobro raspoređenim inkluzijama pirita i minimalnim žilama kalcita.

Osetljivost: osetljiv je na pritisak, abrazivna sredstva za čišćenje, visoke ili niske temperature, na produgo izlaganje sunčevoj svetlosti (boja će da izbledi).

Cena : zavisnosti od kvaliteta, veličine, boje i porekla

Cena Lapisa nižeg kvaliteta sa više nečistoća, svetlijom bojom i manje vidljivih inkluzija, kreće se od nekoliko dolara do oko 20 dolara po karatu; srednjeg kvaliteta košta od 20 do 50 dolara po karatu; visokog kvaliteta košta od 50 do preko 100 dolara po karatu, ili čak i više.

Rezbarenje                              

Plava figurica slona

Lapis Lazuli, nekada dragoceniji od zlata, ima bogatu istorijsku pozadinu, a njegov umetnički potencijal se proteže i na savremeno stvaralaštvo. 

Gusta kompozicija i glatka tekstura čine Lapis idealnim materijalom za složeno rezbarenje i skulpture. 

Praksa oblikovanja plavog kamena proteže se od daviha vremena (ploče za razne igre, činije, drške bodeža, češljevi za kosu, amajlije) do danas!

Moderni umetnici i vajari koriste jedinstvena svojstva Lapis lazulija da bi stvarali različite oblike: od zamršenih figurica životinja, mitskih bića, dekorativnih predmeta (vaze, držači za knjige),  zamršenih geometrijski oblici, poput piramida ili sfera, pa sve do apstraktnih skupltura. 

Za rezberenje se koriste veći komadi lapis lazulija (gromade).

Duboka plava boja služi kao platno za zamršene detalje i omogućava zlatnim inkluzijama pirita da svetlucaju i uhvate svetlost, dodajući dubinu i dimenziju rezbarijama. Svaki komad je svedočanstvo zanatskog umeća i umetnosti kreatora.

Primena u slikarstvu 

Vermerova slika "Devojka sa bisernom mindjusom"

Veči komad Azurita

“Devojka sa bisernom minđušom” J.Vermer (Johannes Vermeer               Lazurit

Tamnoplavi pigment poznat kao ultramarin, koji se koristio u srednjovekovnim i renesansnim slikama, koristi se i danas, uglavnom za restauraciju umetničkih dela.

Pigment, koji se dobijao mlevenjem poludragog kamena Lapis lazuli, izgledao je kao da sija kada se nanese na platno. Plavi pigment je bio toliko skup da je neko vreme bio skuplji od zlata i uglavnom se koristio na izričit zahtev naručioca.

Pošto je bio veoma skup koristio se samo za portrete visoko cenjenih ličnosti, naravno bogatih ličnosti koje su to mogle da plate.

Jedan takav portret je “Devojka s bisernom minđušom” J. Vermera  J.Vermeer), za koji je umetnik koristio lapis pigment da bi postigao neverovatno plavu boju marame. 

 U poznatoj slici “Zvezdana noć” Van Goga (Vincena Van Gogh) umetnik je upotrebio plavi pigment da bi dočarao nebesko plavetnilo. 

Ovaj nebesko plavi pigment našao je svoje mesto još u mnogim poznatim delim: “Poklonjenje mudraca” Direr (Albrecht Dürer); “Strašni sud” (oltarski zid Sikstinske kapele) Mikelanđelo (Michelangelo B.);  “Dionis i Arijadna” (Bacchus and Ariadne) Ticijan (Tiziano Vecelli)…

Duhovna moć Lapisa

Kraj simbola grlene cakre slika dela zenskog lica i ruke polozene na grlo

Lapis lazuli se široko koristi u metafizičkim praksama i holističkim terapijama. 

Podstiče duhovni razvoj.

Označava snagu i prosvetljenje.

Uvodi nas u stanje Unutrašnjeg mira.

Poboljšava komunikacijske veštine.

Predstavlja kamen prijateljstva i mudrosti.

Poboljšava unutrašnju viziju i samosvest.

Stimuliše intelektualne sposobnosti i aktivira Viši um. 

Podstiče jasnoću misli

Podstiče emocionalno isceljenje i oslobađanje potisnutih osećanja ublažavanje stresa, anksioznosti i depresije (drži kristal u ruci ili ga stavi na svoju srčanu čakru). Podstiče samoprihvatanje.

Povezan je sa grlenom čakrom koja upravlja komunikacijom i samoizražavanjem (za bolju komunukaciju nosi privezak od Lapisa).

Povezan je i sa čeonom čakrom, podstiče duboku intuiciju, psihičke sposobnosti i pristup višim oblastima svesti. Zbog svoje visoke vibracije otvara treće oko, i podstiče uzdizanje i traženje istine. 

Aktivira želju za znanjem i razumevanjem. Pomaže onima koji traže jasnoću razmišljanja, (na radnom mestu) i onima u procesu učenja, posebno studentima.

Aktivira i uravnotežuje energetska središta

Važi za zaštitni kamen jer sprečava prodor negativnih uticaja na naše aurično polje (aura) i štiti od uroka.

Lekovita moć i praktična primena

Dva jastuka i jorgan usred belih oblaka ispod zvezdanog neba i polumeseca

Što se tiče praktične upotrebe lapis se, osim kao pigment, koristi u kozmetici (senke za oči, lakovi za nokte i boje za kosu) i kao lek

Zbog lekovitih svojstava lapis lazulija, energija ovog kristala je blagotvorna za naše zdravlje.

Ublažava nesanicu

Pomaže kod raznih upala i problema s grlom. 

Jača  imuni sistem, ublažava migrene i pomaže u lečenju bolesti grla i štitne žlezde.

Podstiče funkcionisanje nervnog sistema.

Pomaže kod alergija, grčeva, bolnih menstruacijah, zapaljenja, visokom krvnom pritisku (ne proporučuje se ljudima sa niskim krvnim pritiskom jer snižava pritisak) 

Pomaže kod uboda insekata.

Podstiče isceljenje kože, zglobova, srca.

Posebno je efikasan pri isceljenju pluća.

Pošto deluje veoma snažno na grlenu čakru, može se dogoditi, zbog predugog nošenja kamena, da osetimo gušenje ili napad kašlja. U tom slučaju najbolje je skinuti ga na neko vreme i očistiti. 

Pošto je veoma koristan za kožu, koristi se kao materijal i sastojak u raznim proizvodima za negu kože; na primer kristalni valjak za lice.

Napomena – Laois lazuli nije farmaceutski lek!

Kako koristiti Lapis Lazuli?

Možemo ga držati u džepu kada se osećamo anksiozno ili smo pod stresom.

Kada se osećamo frustrirano ili ljuto držimo kamen u ruci i pustimo ga da upije našu neželjenu energiju.

Nosimo ga tokom napetih društvenih događaja, kako bismo smanjili nervozu.

Lapis možemo staviti na grlenu čakru kako bismo otvorili svoj centar za komunikaciju, ili ga nosimo kao nakit.

Možemo ga staviti na čelo da aktivira epifizu i pokrene naše duhovne veze.

Tokom meditacije (ko meditira) kamen držati u ruci ili ga imati u blizini.

Zabavi se i uživaj!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *