Opal, zašto je tako jedinstven?

Opal je jedan od najtraženijih dragulja. Očaravajući aspekt ovog  mineraloida je njegova igra svetlosti koja se odnosi na živopisne bljeskove boja koje se mogu videti kada se dragi kamen pomera ili posmatra iz različitih uglova.

Boje mogu da variraju od vatreno crvene, narandžaste i žute do duboke plave, zelene i ljubičaste. Što su boje živopisnije i zasićenije, opal postaje poželjniji. Njegovo ime opal potiče od sanskritske reči upala, što znači dragulj. Više o ovom bajkovitom dragulju pročitaj u tekstu koji sledi. 

Duga uhvaćena u kamenu

Neobradjeni zivopisni komadi opala

Opali su zaista jedinstveni i ne mogu se zameniti ni sa jednim drugim draguljem. Sijaju i svetlucaju duginim bojama, eteričnim i zagonetnim.  

  • Formiraju se od vode bogate silicijumom koja prodire u zemlju, ispunjavajući pukotine i praznine u suvoj sedimentnoj steni u dubinama Zemlje
  • Tokom miliona godina, voda isparava, ostavljajući za sobom naslage silicijum dioksida.
  • Silicijum se suši i formira opal (velike opalne gromade).  

Ovaj proces objašnjava zašto se opali obično nalaze u pustinjskim regionima, kao što su Australija (vodeće nalazište opala, posebno region i Coober Pedi) i Afrika. Imaga i u SAD, Peru, Meksiku i Brazilu.

Rudari otkrivaju te naslage i odsecaju matičnu stenu kako bi došli do grubog opalnog kamena koji se zatim reže u drago kamenje!

Ako pod mikroskopom posmatramo ovaj ostatak silicijum dioksida, videćemo čvrsto zbijene silicijumske sfere. To znaći da se opal ne formira u kristalnoj strukturi, već se umesto toga sastoji od mnogih silicijumskih sfera (kuglica) koje se slažu u redove.  

Veličina i položaj ovih sfera je ono što proizvodi jedinstvenu unutrašnju boju kada svetlost prolazi kroz njih i prelama se u različitim pravcima.

Drugim rečima, nije kombinacija hemijskih elemenata koji čine kamen ono što određuje boju opala, kao u slučaju različitih boja smaragda. 

Određeni red i udaljenost između silicijumskih sfera određuju koje boje ljudsko oko opaža.

Veličina sfera i način na koji su složene određuju kako svetlost vraća boju. Spektar veličine sfere kreće se od jednog (1) mikrona (ljubičasta) do dva (2) mikrona (crvena). Najvredniji opal ima ravnomernu distribuciju boja. 

Opal ima i jedinstven kvalitet koji se zove fluorescencija. To znači da može da svetli pod ultraljubičastim svetlom emitujući šaren i živopisan prikaz boja, koje kao da ožive.

Opali su klasifikovani kao mineraloidi,  a ne kao minerali zbog nedostatka kristalne strukture. Podeljeni su u dve klase

  1. 1. Dragoceni opali (dragi kamen): pokazuju zadivljujuću igru boja poznatu kao “opalescencija” (prelivanje boja) i relativno su retki. Mogu prikazati veliki spektar boja.
  2. Obični opali: veoma su prisutni i nedostaje im igra boja; često su prozirni ili mlečni po izgledu sa izrazitim sjajem koji se može opisati kao sjaj iznutra. Mogu biti u različitim bojama, uključujući belu, sivu i zelenu. Kada se nađe u kombinaciji s plemenitim opalom, poznat je kao “potch”. 

Osobine opala

Na svetlo braon površini leze rasuti mali i veliki opali

Opal je mekan kamen. Po Mosovoj skali tvrdoće (po minerologu:Friedrich Mohs), tvrdoća opala se kreće od od 5 do 6,5. (od mogućih 10). Njegova krhkost ima veze sa sadržajem vode.. 

Ne voli ekstremne temperature: Opali su osetljivi na brzo menjanje uslova – velika vlažnost pa velika suvoća (hidromasažne kade ili saune);  tama pa intenzivna svetlost, jer utiči na frmiranje unutrašnje pukotine koja može dovesti do pucanja ili gubitka boje.  .  

Ove pukotine mogu nastati i zbog vibracija, zbog čega je rezanje opala vrlo delikatan proces. 

Ne voli oštre hemikalije: Opali su porozno drago kamenje i na njih mogu uticati hemikalije koje se nalaze u sredstvima za čišćenje u domaćinstvu, parfemima i kozmetici. Zato, treba skinuti nakit pre nanošenja kozmerike ili tokom upotrebe hemikalija za čišćenje.

Treba ih nežno čistiti: Nakit od opala zahteva posebnu pažnju. Čisti se toplom vodom, mekom krpom ili mekom četkicom za zube. Izbegavati upotrebu abrazivnih materijala ili oštrih četki koje mogu izgrebati površinu. Ako je potrebno, koristiti blagi sapun sa mlakom vodom, ali obavezno dobro isperati da bismo uklonili ostatke sapuna.

Čuvanje: Nakit od opala držimo odvojeno od drugog nakita da bismo sprečili ogrebotine. Može se čuvati u mekim torbicama ili pojedinačnim pregradama. S vremena na vreme treba proveriti u kakvom je stanju nakit, da li ima znake oštećenja ili habanja

Procena vrednosti opala

Preplitanje plamenova duginih boja

Procena kvaliteta i vrednosti opala vrši se ocenom elemenata: boja, uzorak, jasnoća i transparentnost. 

Boja 

Spektar boja i nijansi je izuzetno širok i kreće se u rasponu  od živopisne plave i zelene do očaravajućih crvenih i narandžastih. Boja opala je određena prisustvom različitih minerala i nečistoća u njegovom sastavu. Intenzitet boja je presudan faktor. 

Bljeskovi boja  koji nastaju kada svetlost stupi u interakciju sa unutrašnjom strukturom opala, stvarajući zadivljujući prikaz nijansi, koje se menjaju dok se kamen posmatra iz različitih uglova, čine opale zaista jedinstvenim. 

Uzorak: Opali mogu da prikazuju zapanjujući i jedinstven niz uzoraka čineći ovaj dragulj neodoljivim i jedinstvenim.Oblici mogu da variraju od malih, raštrkanih mrlja do različitih šara kao što su: vatra, harlekin, plamen, paun.

Uzorci dodaju dubinu i karakter kamenu. Visoko cenjeni uzorak harlekina ima velike, jasne mrlje u boji u geometrijskom rasporedu.

Jasnoća i transparentnost

Jasnoća i transparentnost opala igraju ključnu ulogu u određivanju vrednosti i ukupnog kvaliteta opala. 

Jasnoća – postoje različiti stepeni jasnoće, u zavisnosti od prisustva inkluzija. Inkluzije su prirodne nesavršenosti koje se nalaze unutar opala, kao što su matrice ili crne linije. Dok neke inkluzije mogu poboljšati jedinstveni karakter opala, prekomerne inkluzije mogu se smatrati nižim kvalitetom. 

Opali sa jasnom pozadinom i minimalnim inkluzijama su generalno vredniji, jer omogućavaju da igra boja zablista.

Transparentnost – odnosi se na sposobnost opala da prenosi svetlost. Prozirni opali sa jasnom pozadinom omogućavaju prolazak svetlosti, pojačavajući sjaj igre boja. S druge strane, neprozirni opali imaju više mlečni ili mutni izgled, smanjujući vidljivost igre boje. 

Duhovna i lekovita svojstva opala

  • Opal je karmički kamen koji će nam pokazati da sve što pošaljemo u Svemir ima svoj način da nam se vrati.
  • To je pročišćujući i revitalizujući kamen koji će nam pomoći pri emocionalnom oporavku nakon što nam je slomljeno srce
  • Postoje verovanja, da aako nosimo nakit od opala on će nam povećati kreativnost i inteligenciju i pomoći nam da se bolje povežemo sa sobom. Postoje čak mišljenja da nošenje opala jača prisećanje i pamćenje.
  • Holistički iscjelitelji koriste opal za intenziviranje osećanja i kosmičke svesti.
  • Izvlači na površinu sve naše osobine i karakteristike koje treba “popraviti”.
  • Može pomoći kod infekcija, groznce i kod proćišćavanja jetre i bubrega.
  • Veoma je koristan za žene jer ublažava menstrualne grčeve i olakšava porođajne bolove.
  • Ima regenerativni efekat, tako da je odličan kamen koji treba imati sa sobom posle velike operacije ili teške bolesti.
  • Opal se ponajviše smatra kamenom Vodolija.

Vrste opala  

Svi dragoceni opali prirodno (inherentno) imaju više boja, ali ipak postoji “pozadina” ili ton tela koji određuje glavnu boju i dragocenih i uobičajenih opala. Ovde ćemo predstaviti najpopularnije tonove opala.

Crni opal 

crni opal sa crvenim sarama

Draguljari smatraju da su crni opali, posebno oni iz Australije, najskuplja i najpoželjnija boja opala. To je najređa nijansa u kojoj se pojavljuju opali. Duboka crna boja tela je u prelepom kontrastu sa bljeskovima boje, što rezultira zadivljujućim dragim kamenom.

Još jedna karakteristika koja izdvaja izuzetno tamne opale je da oni zapravo sadrže, u tragovima, elemente oksida gvožđa i ugljenika koji doprinose njihovoj višebojnosti. 

Ovaj kvalitet duge daje mu poseban naziv “Suze bogova”. U metafizičkim praksama nudi emocionalnu i telesnu zaštitu.

Beli opal  

beli opal sa pastelnim sarama

Beli opali imaju providnu ili delimično providnu belu boju pozadine sa igrom boja. Svetla pozadina omogućava da igra boja zablista, stvarajući prelep i eteričan efekat. Beli opali su poznati po svom mekom i delikatnom izgledu.

Ovo je jedna od najprisutnijih boja opala, zajedno sa sivom i zelenom, što je čini jednom od najjeftinijih boja opala. Dragoceni beli opali obično pokazuju fluorescentnu zelenu, ružičastu, crvenu i žutu igru boja.

U ezoteričnoj upotrebi veruje se da beli opal apsorbuje negativnu energiju.

Vatreni opal

Vatreni opal crvene nijanse

Vatreni opal je naziv koji se koristi za šareni, prozirni, pa sve do potpuno transparentnog opala koji ima u bazi vatreno crvenu boju, narandžastu ili žutu. Ovo živopisno drago kamenje pokazuje toplu i intenzivnu igru boja, što ih čini zaista privlačnim za oči.

Ponekad mogu prikazati neverovatnu igru boja kada se posmatra pod svetlošću dok ih okrećemo u različitim smerovima. Ove vatrene, pozadinske boje u opalu izazvane su prisustvom gvožđa. Prelepa boja pozadine daje definiciju ovom kamenu.

Vrednost vatrenog opala može biti bazirana na jedinstvenosti i poželjnosti njegovih boja, gde je žuta najsvetlija, a crvena najtamnija.

Vatreni opal ima puno pozitivnih atributa. Njegova energija podržava energiju novaca, bogatstva, obilja, podržava nas dok se suočavamo sa izazivnim iskustvima…

Boulder (balvan) opal 

Braon opal sa plavim mrljama

Ovaj opal je jedinstven jer se igru boja dešava unutar stene domaćina. Naime, Boulder opal je kombinacija dragocenog opala i matične stene. Dragoceni opal pojavljuje se kao mrlje i/ili tanki šavovi pričvršćeni ili okruženi matičnom stenom. 

Formirajući se u žilama ili mrljama unutar matrice kamena, ovaj opal stvara zapanjujući kontrast između opala i okolnog kamena. Prirodno okruženje kamenog opala doprinosi njegovoj lepoti i privlačnosti.

Može biti providan do neproziran, sa igrom boja na svetloj do tamnoj pozadini. Fragmenti okolnog kamena, koji se nazivaju matriks, postaju deo gotovog dragulja.

Vodeni opali

Opal mlečne booje sa plavom šarom

Vodeni opali imaju providnu do poluprovidnu boju tela i mogu, ali i ne moraju, da prikazuju igru boja. Ovi opali su poznati po svojoj jasnoći i odličnoj transparentnosti, nalik na bazen vode. 

Iako možda ne pokazuju istu intenzivnu igru boja kao druge vrste, njihova jednostavna lepota je zadivljujuća.

Zabavi se i uživaj!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *