Kada postanemo svesni da sanjamo dok još uvek spavamo, mi smo u lucidnom snu. Kada postanemo svesni (probuđeni) u snu, možemo preuzeti kontrolu nad istim snom. Možemo da biramo šta želimo da doživmo i možemo da usmeravamo san prema svojoj želji.
S obzirom na to da značajan deo života provedemo u spavanju, možda je vreme da bolje upoznamo taj deo sebe. Možda je vreme da naučimo da razumemo i da cenimo svoje snove.
Više o tome u tekstu koji sledi.
Kada si u svetu snova i znaš da si tamo, ti lucidno sanjaš
U ovom postojanju ljudi smo svoj život podelili na javu i na san, na vreme kada smo u stvarnosti i vreme kada smo u snu. Ovde se nećemo baviti dubljim promišljanjima šta je san a šta java. O tome više u tekstu”Koja je razlika između sna i stvarnosti?”
I u snu i na javi sve izgleda isto, stvarno. Snovi su zapravo sasvim realni dok ih proživljavamo. Naš osećaj za dodir, ukus, miris, naše emocije, naše misli, su podjednako realni kao i kada ne sanjamo. Pa, u čemu je razlika? Pa, iz sna se možemo probuditi; ako nas juri divlja zver dovoljno je da otvorimo oči i odahnemo – “Oh, ovo je bio samo san”.
Ako svoj svakodnevni život na javi možemo kontrolisati, a možemo, pitanje je, da li možemo imati kontrolu i nad svojim snom. Možemo, ali samo pod jednim uslovom – da smo svesni da sanjamo. A, kada smo svesni da sanjamo, tada smo u lucidnom snu.
Lucidno sanjanje nije doslovno vantelesno iskustvo ali otvara mogućnosti za istraživanje vantelesnog iskustva. Mi ne napuštamo svoje telo dok lucidno sanjamo. Ovo nije nekakav magijski ritual! Sve što doživljavamo je snaga našeg uma.
Svet naših snova je tvorevina našeg vlastitog uma. Mi ne napuštamo svoje telo, uvek smo udobno smešteni u svojoj postelji, kao i kada smo zaspali. Možemo skočiti koz prozor i bićemo sasvim u redu. Mada, ako smo sumnjičavije sorte, izbegavajmo skakanje, ali ta mogućnost i dalje postoji. To je sigurno, to je zabavno, to je prirodno. To je naš mozak.
Kada postanemo svesni da sanjamo, sve što osećamo je mnogo realnije. Za nas i naš um, to je sve realno. Nema razlike. To je jedna od ključnih stvari u lucidnom sanjanju. Tada zapravo počinjemo sa otvaranjem velikog potencijala sopstvenog uma.
Dakle, lucidni snovi su snovi u kojima osoba ima svest o tome da je u snu i može da kontroliše događaje i likove u njemu. Iz tog razloga precizniji naziv ovog fenomena mogao bi da bude – Svesno sanjanje.
Ova vrsta sna može da bude veoma zabavna i korisna, jer nam omogućava da istražijemo svoje nesvesne misli i želje, da rešavamo probleme, da osetimo emocije koje inače ne bi mogli da doživimo u budnom stanju.
Svi koji su krenuli na put samo-razvoja stalno su izloženi tvrdnji da koristimo samo deset odosto (i manje) našeg mozga, da naš mozak ima sposobnost obrade kao stotinu hiljada računara i tako dalje, ali kad doživimo lucidni san, tada ćemo shvatiti koliko je zapravo mozak zaista moćan.
Ulazak u svesno sanjanje
Treba napomenuti da postoje i određeni rizici vezani za lucidne snove. Ako osoba koja je u lucidnom snu, ne zna kako da se ponaša u njemu, može da doživi stres ili da se suoči sa neprijatnim emocijama. Takođe, postoji i opasnost od toga da se osoba u lucidnom snu “zaglavi” u snu i ne može lako da se probudi, što može da izazove fizičke i psihičke probleme.
Da bi se izbegli ovakvi rizici, potrebno je da osoba koja želi da doživi lucidne snove nauči da ih kontroliše i da zna kako da se ponaša u njima. To se može postići kroz različite tehnike i vežbe.
Generalno, način vežbanja se može podeliti u tri osnovna koraka.
- Jutarnja rutina – Čim se probudiš, zabeleži sve čega se možeš setiti o svojim snovima – događaji, ljudi, mesta, sve emocije i senzacije.
- Dnevna rutina – Često vrši proveru stvarnosti. Tokom dana često se zapitaj: „Da li sanjam?“ Uz dovoljno vežbe, moći ćeš tu naviku preneti i u svoje snove i lakše prepoznati da si u snu. Ovo je odlična tehnika pažnje i vežbanja svesnosti.
- Večernja rutina – Postoje različite tehnike koje možeš koristiti kada je vreme za spavanje, ali glavna stvar je biti u miru. Opuštaj telo, deo po deo, oslobađajući se svake napetosti. U to možeš uključiti i vežbe disanja. Osim toga, pre nego što utoneš u san ponavljaj sebi „Znaću da sanjam“ ili sličnu frazu.
Detaljan opis tehnika možeš naći u tekstu “Kako ući u lucidno sanjanje – 6 tehnika”, a o najznačajnijoj tehnici, provera stvarnosti, opširnje u tekstu “Lucidno sanjanje – tehnika prospektivnog pamćenja“.
Kada se dešava svesno sanjanje?
Time (hours) / engl. – vreme (sati)
Lucidni san se može pojaviti bilo kada tokom sna. Tokom noći, dok spavamo, naše telo prolazi kroz dve vrste sna: ne-REM (spavanje bez brzih pokreta očiju) i REM (Rapid Eye Movement) spavanje sa brzim pokretima očiju. Naš mozak i telo se ponašaju drukčije tokom ovih različitih faza.
Ne-REM spavanje se dešava prvo i uključuje četiri faze sna (mada se treća i četvrta faza, zbog sličnosti mogu podvesti pod jednu), od kojih je svaka dublja od prethodne.
Ciklus obično započinje sa stadijumom jedan (1) ne-REM spavanja, prolazi kroz druge ne-REM faze spavanja, nakon čega sledi period REM sna. Zatim ciklus počinje ponovo u fazi 1. Pun ciklus spavanja traje oko 90 do 110 minuta.
N-REM:
Faza jedan
Ovo je faza laganog sna. .Tu se doživljava dremanje, ulazak i izlazak iz sna. Možeš lako da se probudiš. Sve počinje da se usporava, uključujući pokrete očiju i mišićnu aktivnost. Možeš da doživš iznenadne pokrete nogu ili ruku ili drugih mišića što može da bude propraćeno osećajem propadanja. Ovi trzaji su uobičajeni i ne treba se brinuti. Faza traje otprilike 5 do 10 minuta
Ako se probudiš, možda ćeš se osećati kao da uopšte nisi spavala.
Faza dva
Ovaj period laganog sna karakteriše periode mišićnog tonusa (mišići se delimično kontrahuju – skupljaju) pomešani sa periodima opuštanja mišića.
Pokret očiju prestaje, otkucaji srca se usporavaju a telesna temperatura se smanjuje. Moždani talasi postaju sporiji. Povremeno se javljaju naleti brzih talasa koji se nazivaju vretena spavanja.Tvoje telo se priprema da uđe u dubok san.
Ovo je prva faza pravog sna, i traje od 10 do 25 minuta. Oko pedeset odosto vremena spavanja provodimo u ovoj fazi.
Faza tri
Ovo je prva faza dubokog sna. Tokom ove faze, tvoj mozak proizvodi delta talase, veoma spore moždane talase.
Za vreme ove faze veoma se je teško probuditi. Čak i ako se probudiš, nekoliko minuta ne možeš da se privikneš i često se osećaš umorno i dezorijentisano.
Nema pokreta očiju ili mišićne aktivnosti.
Faza četiri
Ovo je druga faza dubokog sna. U ovoj fazi, skoro isključivo se javljaju samo delta talasi. U ovoj fazi je takođe veoma teško nekoga probuditi. Obe faze dubokog sna su veoma važne da bismo se osećali sveže nakon buđenja. Ako su ove faze prekratke, san neće biti zadovoljavajuć.
REM faza, peta faza sanjanja
Kada uđemo u REM san, moždana aktivnost se ponovo povećava, što znači da san nije tako dubok. Nivoi aktivnosti su kao kada smo budni – brzi pokreti očiju, disanje je brže, povećan je rad srca i krvni pritisak.
Tvoje telo prolazi kroz niz promena tokom REM spavanja. Zato je REM san faza u kojoj imamo intenzivne snove. U isto vreme, glavni mišići koje inače kontrolišemo (ruke i noge) ne mogu da se pomeraju. U stvari, oni postaju privremeno paralizovani.
Ako se spavajuća osoba probudi u REM fazi, ona će u 80-90 % slučajeva izjaviti da je upravo sanjala, a ako se probudi u ne-REM fazi, ona će to ređe izjaviti.
Obično, REM san dolazi oko sat i po nakon što odemo na spavanje. Prvi REM period traje kratko, oko 10 minuta. Svaka REM faza koja sledi postaje sve duža (na kraju oko jedan sat).
Ciklus sna događa se četiri do pet puta tokom noći. To znači da dobijamo pet šansi za lucidan san svake noći! Svaki put kada sanjamo igramo “loto snova”, a iznos koji dobijamo za vreme boravka u svetu sna se povećava.
Kontrola sna zavisi od našeg uma
Kada shvatimo da smo u lucidnom snu, šta onda? “Šta možemo da uradimo?” – Pa, igraj se, piši sopstveni scenarijo. Uživaj! To i jeste ideja iza lucidnog sanjanja, sposobnost da shvatimo da smo u snu i potencijalno kontrolišemo radnje. Međutim, preduslov za kreiranje snova je poznavanje veštine kontrole sna. To je nešto što zapravo možemo da naučimo.
Lucidnost se kreće od jedva lucidnog, gde imamo neki osećaj da smo u lucidnom snu, do hiperlucidnog, gde je naše iskustvo sna još živopisnije i „stvarnije“ od budnog iskustva. Ako smo jedva lucidna, nećemo moći da uradimo mnogo, za razliku od hiperlucidnosti u kojoj možemo učiniti mnogo.
Mnogi sanjači, iako su mnogo puta doživeli lucidnost, ne mogu kontrolisati lucidni san. Dok drugi snevači često su u stanju da rade stvari koje su nemoguće u budnom svetu, poput letenja ili prolaska kroz zidove.
Ali, stvarni nivo kontrole koji je dostupan u lucidnim snovima, može da varira: ponekad je teško čak i kontrolisati svoje telo ili održati lucidnost, dok drugi put pojedinci mogu da kontrolišu scene sna, mogu da “nateraju” ljude ili mesta da se pojave u njihovim snovima na komandu, ili pak da nestanu.
Ovu vrstu kontrole na visokom nivou je teže ovladati nego normalnu kontrolu snova, što može uključivati donošenje izbora kako se ponašati u snu, i kontrolisanje sopstvenih misli ili telesnog ponašanja – na primer, podizanje predmeta, otvaranje vrata, razgovor sa osobom itd.
Šta možemo da uradimo u lucidnom snu, zavisi od toga šta možemo da uradimo svojim umom.
Šta ako ne možemo da kontrolišemo san?
Recimo, da se nalazimo na nekom strašnom, mračnom i neprijatnom mestu punom zastrašujućih i neprijateljskih bića. Vidimo gomilu čudovišta koji nam se ubrzano približavaju. Počinju da nas progone. Mi počinjemo da bežimo, saplićemo se, padamo, ustajemo i počinjemo još brže da trčimo, ali oni su sve bliže i bliže. Sustižu nas. Opkoljavaju nas. Šta učiniti?
⦁ Stani. Odmah stani. Okreni se. Suprotstavi se nasilnicima. Pogledaj ih u oči. Reci im da se ne bojiš, da zeliš da budete prijatelji. Poželi im dobrodošlicu u tvoj san.
⦁ To nije uvek lako. Treba hrabrosti, ali učini to.
Odjednom ceš shvatiti da su ta čudovišta samo kreacija tvog uma. Ako im pogledaš duboko u oči videćeš tugu, ili sreću i prijateljstvo. Videćeš da žele tvoje prijateljstvo. Žele da se igraju sa tobom, da plešu sa tobom.
I, šta se dešava? Ono zlo je nestalo. IMAŠ kontrolu. U lucidnom snu nema gravitacije pa od radosti možeš leteti, okretat se i praviti spirale. Nije teško.
Šta možemo činiti u lucidanom snu?
Izazovi granice koje te stežu. Zamisli sebe u svetu bez pravila, gde je sve tačno onako kako ti želiš da bude. Možeš razviti bilo koje veštine. Možda želiš izaći na kraj sa svojim strahovima? Plašiš se pauka? Plašiš se nastupa pred publikom? Koristi lucidno sanjanje da se oslobodiš svojih fobija! U svetu snova ništa ti ne može naštetiti, jer ti si i dalje u svojoj toploj postelji i sanjaš.
Možda imaš nekoliko pitanja iz svoje prošlosti koja te još uvek muče. Problematično detinjstvo? Suoči se sa njima. To je jednostavno, potpuno sigurno i bezplatno.
Da li si više avanturista? Da li bi volela da skačeš sa padobranom? Učini to, jer nisi ograničena nikakvim zakonima fizike ili bilo kojim drugim zakonima. No, istina je da početnici u lucidnom sanjanju obično prvo žele ispuniti sve svoje seksualne fantazije koje možda nisu moguće u stvarnosti. Sve to je moguće, jer ovo nije običan san. To je lucidni san! Više o ovome u tekstu “Prednosti lucidnih snova“.
Ako se trenutno osećaš pomalo pod STRESOM zato što ti ne uspeva lucidno sanjanje, onda treba malo da se smiriš, jer ćeš tim stresom sprečiti pojavu lucidnog sna. Očekuj lucidan san ali nemoj biti ljuta ili tužna ako se ne pojavi.
Zabavi se i uživaj!