Žad, čvrst, hladan i izdržljiv mineral

Žad nije samo jedan mineral – to je zapravo termin koji se koristi za opisivanje dva različita tipa: žadeit i nefrit. Oba žada  su tipično zelena, mada mogu biti beli ili bezbojni. Takođe se mogu pojaviti u raznim nijansama, uključujući crvenu, zelenu i ljubičastu koje se javljaju zbog prisustva gvožđa, hroma ili mangana.

Žad simbolizuje harmoniju, večnosti i vrline, a kada je povezan sa zlatom, predstavlja simbolom neba.

Dve nijanse zelene

Mnoštvo bledozelenih komada nefrita  Komadi nefrita

Žad je mineral čije ime često izaziva nedoumice. Kroz svoju dugu istoriju ovaj mineral se pojavljivao pod jednim imenom – žad. To je trajalo sve do 1863 godine, kada je francuski mineralog Aleksis Damur (Alexis Damour ) zapazio da neki od sjajnih, zelenih primeraka minerala iz Burme izgledaju nešto drukčije od starih kineskih rukotvorina. Otkrio je da su i njihove hemijske strukture različite. 

Mineralu iz Burme, koji u svom sastavu, osim silicijum oksida, ima natrijum i aluminijum , dodelio je ime žadeit (jadeit), a mineralu od kojeg su bili izrađeni stari kineski predmeti i u kojem se pojavljuju kalcijum i magnezijum, dao je ime nefrit (nephrite), i tako je svetu dao dva žada.

Svaka vrsta ima svoj jedinstveni skup svojstava ali zajedničko im je izdržljivost, kompaktnost, tipično zelena boja.

Žad je poznat po svom sjaju i po tome da je hladan i gladak na dodir, sličan teksturi sapuna, i može potrajati nekoliko trenutaka da se zagreje u ruci. 

Osim tipično zelenog žada  postoje i druge varijante kao što su carski žad, crni žad, žuti žad i ljubičasti žad svaki nosi svoju moćnu simboliku.

Ime je izvedeno iz “lapis nephriticus” (bubrežni kamen), latinskog prevoda španskog izraza “piedra de ijada”, zbog njegove navodne efikasnosti u lečenju bolesti leđa i bubrega. Odatle je, zaista, došao izraz “nefrit”.

Žad se kopa na mnogim lokacijama širom sveta. Najkvalitetniji žadeit dolazi iz Mjanmara (Burma).  Nefrit je globalno rasprostranjeniji. Nalazi se u Rusiji, Kini, Novom Zelandu, Kanadi, itd. Najbolji nefritni žad se nalazi u Kini. 

Postoje različite stene i minerali koji se često pogrešno smatraju žadom: serpentin, zeleni kvarc, kalifornit, karbonatni žad, aventurin itd. 

Žadeit i Nefrit, razlike

Prsten od tamnozelenog zada i prsten od svetlozelenog zada

Oba minerala su čvrsta, jer se sastoje od gustih, zrnastih, matiranih agregata, ali se međusobno razlikuju po svom hemijskom sastavu i bojama. 

Sastav 

  • Žadeit je silikat natrijuma i aluminijuma i kategorisan je kao piroksen (Pk). 
  • Nefrit je silikat kalcijuma i magnezijuma i klasifikovan je kao tremolit. 

Boja 

  • Žadeit je poznat je po svojoj visokoj prozračnosti i živoj zelenoj boji. Međutim, može se pojaviti u širokom spektru atraktivnih boja: bela, plava, crvena, crna, lavanda,  ružičasta, ljubičasta, žuta, siva. 
  • Nefrit je tipično u nijansama zelene ili bele ; može biti i žućkaste ili crvenkaste boje. Njegova boja je uglavnom bleda i neprozirna, i nije tako živa i sjajna u poređenju sa žadeitom . 

Tvrdoća 

  • Žadeit je tvrđi, gušći; 6,5 – 7 (Mohsova skala tvrdoće). 
  • Nefrit je obično mekši, porozniji; 6 – 6,5 (Mohsova skala tvrdoće), 

Gustina

  • Žadeit ima raspon gustine od 3,30 – 3,38.
  • Nefrit ima raspon gustine od 2,9 – 3,03.

Izgled

  • Žadeit je generalno transparentniji, sa površinom nalik staklu.
  • Nefrit ima manji sjaj i providnost; varira od komada do komada. Često se tretira voskom ili uljem kako bi se poboljšali njegov sjaj i izdržljivost.

Vrednost žada

  • Određivanje vrednosti minerala je specifično. Žad je formiran od međusobno povezanih mikrokristala, a svaki komad je jedinstven po obliku, veličini i karakteru. Profesionalni majstori procenjuju lepotu, mane i duh sirovog žada kako bi odredili šta se od njega može izrezati, što utiče na njegovu cenu. 
  • Nefrit je malo češći i generalno jeftiniji
  • Uopšteno govoreći, vrednost žada se određuje prema njegovoj boji i intenzitetu te boje, živahnosti i teksturi, jasnoći i providnosti. 

Žad kroz istoriju

Ovaj prelepi dragulj poznat je čoveku hiljadama godina. U praistorisko doba bio je cenjen zbog svoje žilavosti, što ga je činilo idealnim materijalom za oružje i oruđe.

Maje, Asteci i Olmeci Centralne Amerike su takođe poštovali i cenili žad više nego zlato. 

Novozelandski Maori su u ranim vremenima počeli da izrezuju oružje i kultne predmete od domaćeg žada, što je tradicija koja se nastavila do današnjih dana. 

U starom Egiptu, žad je cenjen kao kamen ljubavi, unutrašnjeg mira, harmonije i ravnoteže.

Kineska očaranost žadom

Pogrebno odelo od kockica zada

U dugoj istoriji ogromnog kineskog carstva, žad je uvek imao poseban značaj.

Za razliku od Zapada, gde su se dijamanti ili rubini nosili kao statusni simboli, u Kini je omiljen i najcenjeniji dragulj bio žad.

Izreka “Zlato ima cenu, žad je neprocenjiv” odražava vrednost koju kineska kultura pridaje žadu. 

Mineral je korišćen za pravljenje najfinijih predmeta i kultnih figura. 

Jedan od najstarijih kineskih simbola od žada bio je obredni predmet u obliku tankog kruga ili prstena, često ukrašavan likovima zmajeva (simboli obnove prirode)  i tigrova.

Postoje i zupčasti prstenovi, zvani xian chi, koji su predstavljali stare astronomske instrumente. Prema legendi, najstariji instrument za “merenje Neba i Zemlje” bila je pločica od žada

Arheološki nalazi potvrđuju da su predmeti od žada najčešće korišćeni u religijske svrhe, kao posmrtni amuleti pri različitim ceremonijama i za opremanje grobova visokih članova carske porodice

Među mnogim predmetima pronađeno je i posmrtno odelo sačinjeno od više hiljada tankih pločica od žada povezanih zlatnom žicom.

Predaja carskog pečata od žada simbolizovala je predaju vlasti,

Vremenom žad je postao oznaka položaja. Najdragoceniji, beli žad, poznat i kao “tigrovski žad”, bio je namenjen kraljevima. 

Žad zelen poput planina bio je posvećen prinčevima prvog i drugog ranga, vodeno-plavi bio je za velike prefekte, dok je šareni žad biran za različite namene

U mitološkim pričama povezanim sa žad  pominje se čudesni napitak bezsmrtnosti. “Čudesna vrsta žada” (yu ying)”, kada se uzme malo praha, osiguravala je večni život. 

Praktična primena i nega

Ispred zelene ploce od zada stoje tri case od zada i satulica

Izdržljivost i blistavi spektar boja  čine žad veoma poželjnim za izradu nakita, uključujući priveske, ogrlice, prstenje, narukvice, minđuše, perle, kabošone,  i još mnogo toga. 

Ovi predmeti su često napravljeni od čvrstog žada i kombinovani sa drugim draguljima ili smešteni u postavke napravljene od zlata, srebra ili drugih plemenitih metala.

Žad i predmeti od žada često se uključuju u kućni dekor. Svojom energijom i lepotom može da transformiše životni prostor u utočište zdravlja, obilja i ravnoteže. 

Elegantne lampe, ukrasni predmeti, upotrebni predmeti, osim lepote, prostoru daju izgled luksuza i harmonije.

Očuvanje sjajne lepote i moćne energije žada zahteva pažljivu brigu i pažnju. Ćistimo ga nežnim sapunom i mlakom tekućom vodom.

Žad punimo u blagoj svetlosti sunca ili mekom sjaju mesečine.

Lekovita svojstva žada

Na crnoj podlozi stilizovana slika srčane cakre sa

Osim zbog svojih fizičkih kvaliteta, žad je, u svim kulturama, cenjen i zbog svojih metafizičkih svojstava..

Metafizička svojstva

  • Najvažnije za metafizička svojstva žada je njegova srodnost sa srčanom čakrom, koja predstavlja sponu između duhovnog i fizičkog carstva. Pošto je u sazvučju sa energijama srca, žad olakšava emocionalno isceljenje, opraštanje i unutrašnji mir.
  • Njegova mirna energija nežno raspršuje osećaj stresa, anksioznosti i negativnosti, stvarajući okruženje za emocionalno isceljenje i podmlađivanje.
  • Podstiče oslobađanje negativnih osećanja, i otvara srce za ljubav i empatiju prema sebi i drugima.
  • Podstiče vizionarskei lucidne snove
  • Pruža zaštitu i čuva nosioca od zla. Njegova suptilna, ali moćna energija stvara zaštitno polje oko aure, odbijajući štetne vibracije i podstičući duhovnu sigurnost. 
  • Žad služi kao kamen čuvar duše.  

Fizička lekovita svojstva žada

  • Ovaj prelepi poludragi kamen je moćno sredstvo u oblasti alternativne medicine; najčešće se koristi u obliku energetske narukvice.
  • Koristi se kao delotvorno sredstvo za čišćenje tela od otrova (detoksikacija tela).
  • Uravnotežuje telesne tečnosti.
  • Stimuliše isceljenje bubrega i nadbubrežnih žlezda
  • Delotvoran je za srce, jetru, slezinu, timus i podiže imunski sistem
  • Čisti krv, normalizuje pritisak, pomaže skeletnom sistemu, kukovima, smanjuje bore i omekšava i zateže kožu. 

Obilje

  • Žad je poznat kao kamen prosperiteta i obilja. Služi kao moć́an talisman za finansijski uspeh i materijalno blagostanje.
  • Harmonične osobine žada mogu se dodatno iskoristiti uparujući ga sa kamenjem: amazonit i lapis lazuli, posebno u duhovnim praksama.                

Napomena: Iako su lekovita svojstva žada široko poznata, važno je napomenuti da upotreba žada, kao i svakog kristala, za lečenje, ne može zameniti medicinske tretmane.

Zabavi se i uživaj!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *